Симптоми на заминали свещи, Автомобилни Свещи, Индикация износени свещи, Прекъсване и Съвети
Обикновен принцип на работа.
Трябва да се произведат искрите, които ще запалят сместа въздух/бензин и тя ще експлодира в горната част на цилиндрите. В четиритактовия двигател една искра е необходима на всеки два хода нагоре на буталото. Цикълът се управлява от запалването, а при всички модерни автомобили и електронно.
Два електрода. Всяка свещ има едно дълго вътрешно метално стъбло, обвито от керамична изолация – това е нейният положителен електрод. Друг електрод, свързан на маса, е споен за дъното. Той е разположен на разстояние от 0,5 до 1 мм до първия (понякога до 1,8 мм). Това разстояние трябва да се поддържа максимално точно, за да се получи необходимата мощност на искрата.
Други авточасти, които могат да причинят прекъсване на автомобила <<1>> <<2>>
Калибрована свещ
Токът с високо напрежение идва от централния електрод и прескача към другия електрод, като образува електрическа дъга в няколко хилядни от секундата. В този твърде кратък промеждутък от време сместа въздух/бензин, сгъстена благодарение на изкачването на буталото в цилиндъра, се запалва: това е очакваната експлозия.
Няколко електрода. Някои 4 свещи имат два, дори четири електрода, свързани с масата, Целта е да се оптимизира електрическата дъга, като й се даде насока и площ..
Ползи: сместа се запалва по-бързо, по-равно-мерно; разпространяването на фронта на пламъка (което обуславя пълното
възпламеняване на сместа) се прави по най-добрия начин. Освен това и замърсяването е по-малко.
Резба на винта. Употребяват се свещи само с два диаметъра (от края на 80-те години „Форд“ използва свещи и с трети диаметър, подходящ за някои негови модели). Външно свещите се различават по дължината на резбата на винта. А дължината пък зависи от дебелината на стената на цилиндровата глава, на мястото, където се завинтва свещта. Ако дължината не е съобразена със съответния двигател, вредите ще бъдат значителни:
*много дълга резба: свещта слиза твърде дълбоко в цилиндъра, където може да бъде сериозно повредена от буталото, което се качва нагоре;
* много късарезба: искрата ще се произведе твърде далече от идеалното място, намалявайки силно мощността на двигателя, а освен това ще се повреди резбата в цилиндровата глава.
По термични показатели свещите се делят на:
„студени“ свещите разпръсват лесно топлината. Подходящи са за двигатели, които работят на високи обороти и при високи температури;
„топли“ свещи разсейват малко топлината, подходящи са за двигатели с по-малка натовареност, които работятна по-бавни обороти и при определени температури.
РАЗРЕЗ НА СВЕЩТА
- Скачване. Частта извън двигателя, където достигат проводниците за запалване. Самите проводници са под каучуков капак, който ги предпазва от прах и влага.
- Изолатор. Корпус от керамика. Той инкасира напрежение до 40 000 волта и издържа термичен удар до 2800 градуса С.
- Шестоъгълна гайка. Позволява завинтването на свещта с помощта на специфичен ключ (ключ за свещи) в отвор в горната част на двигателя (в цилиндровата глава).
- Централен електрод. Положителен полюс, през който протича токът.
- Антипаразитна съпротива. Възпрепятства разпространяването на магнитното поле, породеноот свещта, което би могло да разстрои някои електронни системи, както и радиоприемането.
- Метална долна част. Големият й диаметър осигурява точността при завинтването на свещта, а дебелината й служи като изолатор.
- Непромокаемо съединение. Осигурява херметичността на горивната камера, където се произвежда искрата.
- Винтова резба. Осигурява фиксирането на свещта към цилиндровата глава.
- Край на изолатора. Долен край на керамичния изолатор, който обвива централния електрод по цялата му дължина.
- Електрод за маса. Вторият електрод, свързан с масата.
Проверка на запалителни свещи
По външност свещта не е променяна никак повече от 100 години. Както и нейното предназначение: тя трябва винаги да произвежда искра в момента, когато буталото ще достигне най-високата си точка в цилиндъра. материалите, от които се произвеждат свещите, се променяха много пъти и сега при някои модели това им осигурява дълголетие от…
110 000 км!

Чисти Нагари
Чисти нагари, леко сиви. Променена повърхност съвсем нормална след няколко хиляди километра. Може да се почисти с метална четка за свещи.

Черни Нагари Свещи
Черни нагари. немного дебели, мека външност
Твърде богата смес въздух/бензин в горивото. Влошено ускоряване засечки в запалването (поради слаба или въобще никаква искра в някой цикъл от работата на двигателя). Да се провери карбурацията (или инжекторите) и чистотата на въздушния филтър

Черно Маслени зацапани свещи
Черно маслено зацапване
Наличие на масло в горната част на цилиндрите. Много масло в двигателя или признак за напреднало износване (сегменти или клапани).

Кафяво жълти зацапани свещи
Възкафява
жълта лъскавина
Злополучна последица от някои добавки в горивото. Може да предизвика засечки в запалването. Не може да се изчисти: трябва да се сменят свещите.

Бял Плътен Нагар Свещи
Бял плътен нагар.
Натрупването на останки, произлизащи от добавки в маслото, които се втвърдяват. Не може да се почистят: трябва да се сменят свещите.

Износен Централен Електрод
Твърде износен централен
електрод
Частично стопен електрод, малки подпухналости на повърхността. Причина: самозапалване, дължащо се на твърде „студени“ свещи, дефектни клапани, или нарушено запалване.

Разядени Електроди
Разядени електроди
Ненормално висока температура в свещта. Причина: самозапалване, дължащо се на твърде „студени“ свеши, дефектни клапани или нарушено запалване.
Още по темата четете <<ТУК>>
АКО ВИ Е ХАРЕСАЛА ТЕМАТА КЛИКНЕТЕ НА ЗВЕЗДИТЕ
Ако темата Вие е била полезна, оставете коментар.