Двигател с вътрешно горене

Устройство на двигател на автомобил: Леонардо да Винчи прочутияти всестранно надарен италиански художник, създал през 1490 г. една “самодвижеща се кола”, която е била привеждана В движение на ръка. С това е трябвало да бъде осъществена една стара мечта на човечеството, но човешките Възможности са били В случая надценени и така механичното превозно средство скоро отново е изпаднало в забрава, макар че на някои места понякога са се подноВяВали опитите.
Когато на Джеймз Уатпрез 1769 г. се удало от атмосферната парна машина да развие една мощна и надеждна силоВа машина, се е повярВало, че е намерен подходящият източник за задВижВане на кола. Скоро по английските и френските пътища се появили огромни парни коли, които временно дори са били използувани по редоВни градски транспортни линии. Обаче тромавите парни машини не са могли да се наложат по тогавашните улици. Междувременно английският машиностроител Г. Cm е ф а н со н със създаването на парния локомотив поставил началото на победния ход на железниците. Още през 1830 г. неговата машина достигнала по трасето между Стоктън и Дарлин- гтон скорост 45 км/ч. Английските железопътни компании Въздействали върху парламента да се въведат данъци за уличния транспорт и от 1865 г. пред всеки парен омнибус на 50 метра от него е вървял човек с червен флаг. То- ва е било практически краят на парния автомобил в Англия – най-развитата технически тогава страна В Европа.
И днес още се срещат специални транспортни средства, движени от пара, като парни валяци, и дори товарни автомобили, обаче като двигателен агрегат за модерни и малки безрел- сови превозни средства парната машина се е оказала неподходяща.
Съвременният автомобил е възникнал едва след като се е удало да се създаде нова топлинна силова машина – малкият високооборотен нестационарен двигател с вътрешно горене, наричан тогава газов двигател. По-нататък той Ще се разгледа по-подробно,
Какво се разбира под понятието “топло- силова машина”?
Силовите машини преобразуват различни видове енергия в механична енергия, за да могат да задВижВат работни машини или превозни средства. Топлосиловите машини трансформират топлинната енергия, получена от горенето на различни вещества, в енергия на движението (кинетична енергия).
Съществуват два вида топлосилови машини парни машини и двигатели с вътрешно горене.
Ролята на парните машини
Парните машини трябва да притежават парен котел, в който топлината от горенето придава на парата съответно налягане. Благодарение на високото налягане парата привежда в движение или буталото на парната машина или турбинните колела на парната турбина. Като бутални парни машини са конструирани парните железопътни локомотиви, а парните турбини се използват в топлоелектрическите централи или като корабни двигатели.
Двигателите с вътрешно горене не притежават никакви особени котелни -устройства. Тук горенето се извършва в самата силова машина, в цилиндъра. Били са развити двигатели с два различни начина на работа: двигателят на Ото (бензинов двигател), в който изгарят леки горива (бензин, бензол), и дизеловият двигател, който използува тежки горива. Доскоро всички двигатели с вътрешно горене се изработваха като т. нар. ходово-бутални двигатели. Те се отличават с това, че буталото в цилиндъра се движи възвратно-постъпателно, като посредством мотовилката привежда във въртене коляновия вал. От известно време е създаден нов вид двигател с вътрешно горене – т.нар. ротационно-бутален двигател . В едно 8-образно пространство (епитрохоидна ку-
тия) се Върти ексцентрично около собствената си ос триъгълен ротор (ротационно (бутало), който освен това извършва още едно кръгоВо движение. Процесът на работа на ротационно-буталния двигател не се отличава съществено от този на обикновения бутален дВигател.
От около три десетилетия газоВата турбина също се прилага, но изключително В авиацията. В автомобилите газовите турбини са били Встроявани само за експериментални цели и без решаващ успех, тъй като те изискват значителни изменения в автомобилната конструкция и по икономичност не могат да конкурират бензиновите, а още по-малко дизеловите двигатели.